Loading...

Team

Project Team

Aslı Özbay - M.Arch. In Restoration / Consultant
Hakan Mahiroğlu - Architect / Vice Manager
Hasan Baş - Headmaster
Ayçe Yalçın Koltukçu - Restorator
Ayşe İpek - Architect
Dilek Şen - Architect
Pınar Girgin - Interior Architect
Gamze Turacık Aşiret - Executive Secretary

Collaborators

Prof. Tamer Topal - Geological Engineering
Bülent Arıkal - Mechanical Engineering
Mustafa Keyif / Olcay Anber - Civil Engineering
Şükrü Yıldız - Civil Egineering
Cem Koçak - Electrical Engineering
Sabri Pehlivan / Tamer Benli - Electrical Engineering
Ramazan Çekiç / Muhammed Sekendur - Topographical Engineering
Umut Ergül - Geophysical Engineering

Stone Masters

Muzaffer Ayan - Kavak Village
Yavuz Bahçeli - Nevşehir
Sinan Doğanay - Nevşehir
Sinan Öz - Kavak Village
Yusuf Ergoglu - Kavak Village
Ercan Demir - Kavak Village
Hakan Demir - Kavak Village
Ali Rıza Özkaya - Acıgöl Village
Mahmut Tekin - Uçhisar Village
Mehmet Yasan - Aksaray

Stone Workers

Oğuzhan Koltukçu, Mücahit Özkaya, Mehmet Kaya, Mustafa Çevik, Murat Apaydın, Emre Özkaya,
Zekeriya Başay, Necati Tomruk, Ömer Teke, Ramazan Turacık, Selim Öz, Resül Özata, Mustafa Yıldız, Kadir Uskal, Erdal Sarkın

Carpenters

Ali Güneş - Nevşehir
Aydoğan Güngör - Nevşehir
Selami Uçar - Nevşehir

Ironsmith: Mehmet Tuluay 
Plumbing and Heating: Bülent Özlü, Halil Taşkın 
Electrical Works: Cem Yorgun, Bilgehan Koltukçu, Mustafa Şimşek 

Interns

• Çağatay Erbaş - Architecture, Year 3 (2017)
• Berk Mutlu - Architecture, Year 3 (2017)
• Özkan Yücetürk - Restoration, Year 1 (2017)
• Kübra Özer - Restoration, Year 2 (2017)
• Elif Çam - Architecture, Year 3 (2017)
• Dilara Karademir - Architecture, Year 3 (2017)
• Elise Garcia - Archhitecture, Year 3 (2017)
• Zehra Kürk - Architecture, Year 3 (2017)
• Melis Özkan - Architecture, Year 3 (2017)
• Merve Ulukol - Architecture, Year 3 (2017)
• Inci Sağırbaş - Architecture, Year 3 (2017)
• Irem Baz - Architecture, Year 3 (2017)
• Eda Fer - Architecture, Year 3 (2017)
• Zehra Aksoy - Architecture, Year 3 (2016)
• Elif Terzi - Architecture, Year 3 (2016)
• Yonca Yılmaz - Architecture, Year 3 (2015)
• Cansu Aydın - Architecture, Year 3 (2015)
• İslam Yıldırım - Architecture, Year 3 (2015)
• İrem Ün - Interior Architecture, Year 2 (2014)
• Valeska Wegner - Interior Architecture, Year 4 (2013)
• Kadriye Merve Arın - Architecture, Year 2 (2013)
• Aslı Görez - Architecture, Year 2 (2013)
• Ayşenur Aciş - Restoration (2013)
• Can Veiz - Architecture, Year 1 (2013)
• Yaşar Bulmuş - Restoration (2012)
• Dilek Dener - Restoration (2012)
• Gamze Ertuğrul - Architecture, Year 4 (2011)
• Can Başdoğan - Interior Architecture, Year 2 (2011)
• Seray Özbiçer - Interior Architecture, Year 2 (2011)
• Hazal Uslu - Architecture, Year 3 (2011)
• Nükhet Sayın - Restoration (2010)
• Burak Atasoy - Restoration (2010)
• Tuğba Tosyalı - Architecture (2007)
• Youki Cropas - Architecture (2004)
• Mine Ayan - Architecture (2003)
• Ebru Mıhçı - Architecture (2003)
• Nazan Çolak - Technician (2010)
• Zeynep Bal - Architecture (2010)
• Serkan Bayram - Architecture (2008)
• Nail Uslu - Technician (2008)
• Gökhan Ünal - Technician (2008)
• Gökhan Germiyan - Technician (2008)
• Ahmet Dilekli - Technician (2007)

Contributors

•  Coline Gauthier - Architect 2017
•  Reyhan Koç - Architect 2017
•  Sümeyra Çetin - Architect 2017
•  Valeska Wegner - Interior Designer 2016
•  Ceren Araz - Architect 2016
•  Şükrü Yıldız - Civil Engineer 2016 
•  Yusuf Aydın - Survey Technician 2015 
•  Adem Özer - Civil Engineer 2015 
•  Hatice Çelebi - Architect 2015 
•  Zeynep Mutlu - Architect 2014 
•  Kürşat Demirel - Conservator 2013 
•  Hikmet Bilge - Architect 2013 
•  Bilal Akkoç - Architect 2013 
•  Yusuf Nergiz - Architect 2013 
•  Havva Oruçoğlu - Architect 2012 
•  Merve Yurttutan - Accountant 2012 
•  Ali Dirik - Architect 2012 
•  Cumhur Çoban - Architect 2012 
•  Mehmet Akif Kemerlioğlu - Architect 2012 
•  Gülnur Özdağlar - Architect 2012 
•  İhsan Duygulu - Architect 2012 
•  Bahar Çalımlı - Secretariat 2011 
•  Ayla Lomcu - Architect 2010 
•  İrem Kayabaşı - Technician 2010 
•  Aysun Toprak - Architect 2010 
•  Hakan Bayraktar - Technician 2010 
•  Nazan Çolak - Technician 2010 
•  Zeynep Bal - Architect 2010 
•  Serkan Bayram - Architect 2008 
•  Nail Uslu - Technician 2008 
•  Gökhan Ünal - Technician 2008 
•  Gökhan Germiyan - Technician 2008 
•  Ahmet Dilekli - Technician 2007

STONE MASTERS  

Orhan Öz, Kenan Öz, Yusuf Yiğit, Ayhan Algül, Erol Öz, Arif Demir, Mustafa Özkaya, Oğuz Budaklı, Hakan Kılınç, Mustafa Özcan, Erdoğan Atasoy, Hasan Çöllü, Levent Serhat, Yaşar Keyifli, Ferdi Özkaya, Caner Gezerkaya, İbrahim Dilek, İsmail Baş, Hakan Atlanmış, Bilal Baş, Faruk Taştan, Mehmet Özel, Turgay Bağası, Hasan Hüseyin Avşar

CARPENTERS

Karsten Perterson, Yüksel Kuyulu, Erol Kamak, Mustafa Vergili, Irfan Baskurt, Süleyman Kelek